Šlapinimosi sutrikimų ištyrimas ir gydymo būdai [1]
Skirta suaugusiems, turintiems Spina bifida / MMC (mielomeningocelę)

Vardas, Pavardė…………………………………………………………………………….  

Gimimo data…………………………………

Suaugusiųjų, turinčių Spina bifida, šlapinimosi sutrikimų ištyrimas ir gydymas turi būti atliekamas pagal tam tikrą gydymo planą-protokolą. Šioje skrajutėje pateiktos rekomendacijos gali būti naudojamos individualiam šlapimo  sistemos priežiūros planui sukurti.

Esant Spina bifida patologijai dažnai nustatoma neurogeninės šlapimo pūslės disfunkcija, kuri sąlygoja įvairių šlapinimosi sutrikimų atsiradimą. Šlapimo nelaikymas, šlapimo organų infekcijos, šlapimo pūslės-šlapimtakių refliuksas ar inkstų funkcijos nepakankamumas yra dažniausios neurogeninės šlapimo pūslės disfunkcijos patologijos. Sistemingas šlapimo sistemos funkcijų ištyrimas leidžia apsaugoti šlapimo organus, ypač inkstus, nuo negrįžtamų funkcinių ir morfologinių sužalojimų bei parinkti geriausią šlapimo pūslės ištuštinimo būdą.

Šlapimo pūslės ištuštinimo būdo parinkimas priklauso nuo asmens gebėjimų planuoti ir analizuoti veiklą (kognityvinių funkcijų), rankų funkcijos, susijusių neurologinių problemų. Todėl ieškant šlapinimosi sutrikimų gydymo būdą būtina įvertinti asmens neurologinį statusą ir kognityvines funkcijas.

Šeimos gydytojas yra atsakingas už medicininių tyrimų paskyrimą ir siuntimą specialisto (urologo) konsultacijai.

Klinikinių tyrimų skyrimas ir atlikimo dažnumas priklauso nuo problemos pobūdžio. Svarbūs tyrimai: bendras kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas ir šlapimo pasėlis, šlapimo pūslės cistoskopija, šlapimo organų echoskopija, urodinaminis tyrimas, liekamojo šlapimo matavimas.

Šlapinimosi sutrikimų gydymo būdai remiantis šlapimo sistemos ištyrimo duomenimis

Simptomai Jokių simptomų Dažnos šlapimo organų infekcijos ir/ar šlapimo nelaikymas Problemos tik su šlapimo takų infekcijomis Problemos tik su šlapimo nelaikymu
Klinikiniai radiniai Šlapimtakių ir inkstų struktūros morfologiškai nepakitusios. Normalus šlapimo pūslės sienelių tamprumas. Šlapimo pūslę sutraukiančio raumens (detruzoriaus) ir šlaplės rauko (sfinkterio) tarpusavio koordinacija šlapinimosi metu nesutrikusi Aukštas šlapimo pūslės slėgis su nepilnu pasišlapinimu, arba šlapimo pūslės-šlapimtakių refliuksas ir  praplatėję viršutiniai šlapimo takai, arba sumažėjęs šlapimo pūslės spaudimas, sutrikusi detruzoriaus ir sfinkterio tarpusavio koordinacija šlapinimosi metu, arba inkstų nepakankamumas Mažas liekamojo šlapimo kiekis, normalus šlapimo pūslės sienelių tamprumas, patenkinamas spaudimas šlapimo pūslėje, jokio praplatėjimo šlapimtakiuose ir inkstuose, inkstų funkcija nesutrikusi Mažas liekamojo šlapimo kiekis, normalus šlapimo pūslės sienelių tamprumas, patenkinamas spaudimas šlapimo pūslėje, jokio praplatėjimo šlapimtakiuose ir inkstuose, inkstų funkcija nesutrikusi
Indikacijos jokių – Šlapimo pūslės intermituojamti kateterizacija

– Medikamentai

– Chirurginis gydymas (urostoma, šlaplės sutraukiamojo raumens protezas, šlapimo pūslės plastika)

– Tolesni tyrimai priežasčiai nustatyti

– Priežasties pašalinamas

– Higienos reikalavimų laikimasis kateterizacijos metu

 – Medikamentai

– Chirurginis gydymas (urostoma)

– Šlapimo surinkimo maišeliai

– Sauskelnės ir įklotai

– Chirurginis gydymas (urostoma, šlaplės sutraukiamojo raumens protezas)

Tolesni veiksmai Neurologinio statuso įvertinimas kasmet. Urologo apžiūra kas 5 metus. Šeimos gydytojo apžiūra pagal poreikį, bet ne rėčiau kaip 1 k./6 mėn. Urologo apžiūra kas 6–12 mėn. Šeimos gydytojo apžiūra pagal poreikį, bet ne rėčiau kaip 1 k./6 mėn. Urologo apžiūra kas 6–12 mėn. Šeimos gydytojo apžiūra kasmet. Urologo apžiūra kas 1–2 metus.

 

Šlapimo sistemos funkcijų ištyrimo ir kontrolės planas

Vardas, Pavardė…………………………………………………………………………….   

Gimimo data………………………………….

Data:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Šlapinimosi būdas:………………………………………………………………………………………………………………………………………

Nusiskundimai (infekcijos, pratekėjimai, kt.):…………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Seimos gydytojo paskyrimai (pavadinimas):

 

Data

Kont-rolė (data)

Kont-rolė (data)

Kont-rolė (data)

Kont-rolė (data)

Kont-rolė (data)

Kont-rolė (data)

Kont-rolė (data)

Šlapimo tyrimas                
Kraujo tyrimas                
Urologo ir kitų specialistų apžiūra                
Urologo ir kitų specialistų paskyrimai (pavadinimas):

Įverti-nimo data

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Pas-kirta/

Atlikta

(data)

Šlapimo pūslės/šlaplės kontrolė                
Viršutinių šlapimo takų/ inkstų kontrolė                
Inkstų funkcijos kontrolė                


[1] Išversta iš norvegų kalbos. Informacija parengta pagal Sunnaas reabilitacijos ligoninės ir TRS Nacionalinio retų ligų centro (Norvegija) metodinį leidinį.

Lankstinuko vertimas ir redagavimas finansuotas kaip projekto: „Gerosios patirties partnerystė tarp Lietuvos ir Norvegijos Spina Bifida ir Hidrocefalija asociacijų“ Nr. EEE-NVO-DSF-040 dalis.