Šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimai – tai dar viena ryški problema, kuri labai apsunkina žmonių, turinčių įgimtas stuburo išvaržas, sveikatos būklę. Šlapinimosi sutrikimai dažniausiai yra susiję su šlapimo pūslės hiperfleksija (detruzoriaus padidintu aktyvumu) arba su šlapimo pūslės atonija (neurogenine šlapimo pūsle). Šlapimo pūslės disfunkcija kliniškai pasireiškia šlapimo nesusilaikymu arba atvirkščiai šlapimo sulaikymu su potencialia rizika išsivystyti hidronefrozei, vezikoureteriniu refliuksu, lėtinėmis šlapimo takų infekcijomis. Visi šie simptomai labai pavojingi, nes sutrikdo normalią inkstų veiklą ir netiesiogiai gali būti mirties priežastimi (Tarcan, Bauer, 2008).

Skiriamos trys neurogeninės šlapimo pūslės disfunkcijos grupės (Bauer S.B.):

  • šlapimo pūslės-sfinkterio dissinergija. Tokiems pacientams yra nustatomas išorinio šlaplės sfinkterio neatsipalaidavimas prisipildžius šlapimo pūslei, šlapinimosi metu ar tekant šlapimui, kuomet šlapimo pūslė yra užpildyta. Paprastai tokiems vaikams būna sumažėjęs šlapimo pūslės tamprumas. Nešalinant šių pakitimų, viršutinių šlapimo takų pakenkimo tikimybė yra apie 100 proc.

  • „sinergijos“ grupė, kai šlapimo pūslės-sfinkterio veikla yra sinergiška. Šių vaikų prognozė geriausia.

  • arefleksinė šlapimo pūslė. Yra išorinio šlaplės sfinkterio ir detruzoriaus denervacija. Viršutinių šlapimo organų pažeidimas išsivysto dėl intravezikalinės obstrukcijos, kurią sąlygoja denervuoto išorinio šlaplės sfinkterio fibrozė.

Gydymas priklauso nuo neurogeninės šlapimo pūslės disfunkcijos tipo („Mielomeningocelė: medicininiai, pedagoginiai ir socialiniai aspektai“, 2011):

  • detruzoriaus-sfinkterio dissinergijos grupė. Dažniausiai skiriama intermituojanti šlapimo pūslės kateterizacija su (arba be) anticholinerginiais medikamentais, chirurginis gydymas. Jei nustatomas vezikoureterinis refliuksas (VUR), skiriamas antibakterinis profilaktinis gydymas.

  • sinergijos“ grupė. Tikslinga antibakterinė profilaktika, esant VUR.

  • arefleksinė šlapimo pūslė. Intermituojanti šlapimo pūslės kateterizacija. Jei nustatomas VUR – antibakterinis profilaktinis gydymas.

Šlapimo pūslės ir tiesiosios žarnos funkciją reguliuoja vienodi centrai (S2-S4). Kai nugaros smegenų defekacijos centras pažeistas, tiesiosios žarnos sfinkteris būna atoniškas, ir pastebimas tepimas išmatomis. Dėl sutrikusios storosios žarnos apatinės dalies inervacijos vaikams su šiuo defektu būdingas polinkis į vidurių užkietėjimą. Tuštinimosi funkcijos sutrikimas nesukelia gyvybei pavojingų padarinių, bet gali būti rimtų psichologinių problemų kaip depresija, žema savigarba ir savęs nuvertinimo priežastimi. (Antolovich, Wray, 2008).