Psichiatrinių simptomų ir Spina Bifida koreliacija

Parengė: Aistė Bužinskaitė (iniciatyva – Diagnozė: jautrumas https://www.facebook.com/diagnozejautrumas/?fref=ts)

Amerikoje ir Europoje yra atlikta nemažai studijų apie Spina Bifida ir psichiatrinių simptomų koreliaciją. Pastebėtas aukštas depresijos, bei nerimo lygis, taip pat dažniausi pastebėti psichiniai sutrikimai buvo ADHD ( aktyvumo ir dėmesio sutrikimas) ir ODD (opozicinio neklusnumo sutrikimas), taip pat pastebėtas didelis agresyvių žmonių sergančių Spina Bifida skaičius. To priežastys iki galo nėra aiškios, tačiau kelios yra žinomos, kaip darančios nemažą įtaką galimiems psichiniams susirgimams ir psichiatrinių simptomų atsiradimui:

  • Tai hiperjautrumas aplinkai atsirandantis dėl galvos ir stuburo smegenų pažeidimų (pakitimų), o taip pat dažnas aukštas skausmo lygis (migreną turi apytiksliai 80% šuntuotų dėl hidrocefalijos, o kitais stipriais skausmais bent kartą per savaitę skundžiasi virš 50% paauglių ir suaugusiųjų su Spina Bifida).
  • Taipogi didelę įtaką depresijos, nerimo atsiradimui, bei kitų psichiatrinių simptomų atsiradimui turi tėvų auklėjimo stilius. Didžiausia galima klaida, kuri dažnam sumažina savivertę ir prisideda prie psichinių simptomų atsiradimo – per didelė globa (over-protective parenthood). Taip pat – smurto apraiškos šeimoje ar paviršutiniškas bendravimas vienų su kitais.

Tam, kad sumažinti psichiatrinių simptomų lygį (ar atsiradimo tikimybę), specialistai rekomenduoja kuo daugiau žmonėms su Spina Bifida leisti būti savarankiškiems, ugdyti jų (ar patiems sergantiesiems ugdytis) atsakomybės ir savivertės jausmą. Taip pat būtina skausmo profilaktika ir, jei tikslinga ir įmanoma, gydymas ir jo mažinimas.

Žinoma, labai svarbu ir mikroklimatas aplinkoje, kurioje gyvena žmogus sergantis Spina Bifida: tarpusavio santykiai ir šalia esančių žmonių gebėjimas atpažinti ir reikšti savo emocijas. Jei bus sudarytos visos sąlygos žmogui sergančiam Spina Bifida tobulėti, mikroklimatas jo aplinkoje bus geras, bei bus pasirūpinta skausmo mažinimu jam esant, bei jo profilaktika – yra didelė tikimybė, kad psichiatriniai simptomai sumažės ar neatsiras.