Kas tai?
Dirbtinis šlapimo sfinkterio (DŠS) yra chirurginiu būdu implantuotas prietaisas skirtas kontroliuoti šlapimo nelaikymą, naudojamas nuo 1972 m.
Paprastai, kai šlapimo pūslė pilna, jaučiamas noras šlapintis, impulsai perduodami į smegenų žievę iš ten, per stuburo kanalo nervų tinklą keliauja iki sfinkterio (raumens, kuris laiko pūslę uždarytą). Kai gauna impulsą sfinkteris atpalaiduoja ir leidžia pūslei išsituštinti. Vėliau jis vėl įsitempia spaudžia šlaplę ( latakas, jungiantis šlapimo pūslę su išore) ir sulaiko šlapimo tekėjimą iš šlapimo pūslės.
Kartais impulsai negali keliauti iš smegenų į sfinkterį. Tai dažnai atsitinka esant Spina Bifidai, kai stubure esantys nervai yra sužaloti. Tokia šlapimo pūslės yra laikoma neuropatinėir turi būti valdoma medicinėmis priemonėmis.
Jei šlapimo pūslę yra sunku valdyti, yra dalinis šlapimo nelaikymas, pastovus šlapimo nutekėjimas, urologas gali nuspręsti, kad DŠS yra būtinas. DŠS- tai implantas, kuris yra sudarytas iš trijų dalių – balionėlio-rezervuaro fiziologiniam skysčiui, movos, kuria apgaubiamas nedirbantis sfinkteris (šlaplės ar išangės) ir į kurią minėtas fiziologinis skystis gali atitekėti ar iš jos ištekėti (įsivaizduokite kraujospūdžio matavimo aparatą ir kaip į jo movą pripučiamas oras matavimo metu. Čia labai panašiai). Trečias komponentas – tai valdymo pultelis, kuris nuvedamas į poodį, kad būtų lengvai pasiekiamas: moterims dažniausiai į didžiąsias lytines lūpas, vyrams į kapšelį. Pultelyje yra baterijos ir mygtukas, kurį paspaudus fiziologinis skystis iš movos suteka į rezervuarą ir dėl to movos spindis padidėja, nebebūna užspaustas sfinkteris ir šlapimas išbėga, vėl paspaudus mova prisipildo fiziologinio skysčio ir spindis užsidaro. Prietaisas yra pagamintas iš silikono elastomero – sintetinės (ne lateksas) gumos, todėl kūnas netampa jautrus ir neatmeta šios medžiagos. Visos trys dalys yra sujungtos silikono vamzdeliais.
Kaip DŠS implantuojamas?
DŠS chirurginiu būdu implantuojamas apatinėje pilvo dalyje. Operacijos atliekamos visiems – vyrams ir moterims.
Kaip jis veikia?
Pripūsta mova švelniai suspaudžia šlaplės spindį ir sulaiko šlapimo nutekėjimą. Lengvai paspaudus pompos gale esantį valdymo pultelį, fiziologinis skystis iš movos suteka į rezervuarą ir dėl to movos spindis padidėja, nebebūna užspaustas sfinkteris ir šlapimas išeina laukan. Toliau šlapimo pūslę gali būti ištuštinta įprastu būdu, pvz., naudojant švarią intermituojantį kateterizaciją. Po kelių minučių mova vėl prisipildo fiziologinio skysčio ir šlaplės spindis užsidaro. Tokiu būdu šlapimas visiškai sulaikomas.
Pirmą mėnesį po operacijos DŠS būna išjungtas arba įjungtas “Off” rėžimu, kad leistų organizmui prisitaikyti prie implanto. Po keturių – šešių savaičių nuo operacijos, gydytojas ar slaugytoja įjungia DŠS ir paaiškina kaip jį naudoti. Kaip ir su visomis operacijos, labai retai gali įvykti komplikacijos, tokiu atveju, sistema turėtų būti pakeista.
Kartais vyrams gali sutrikti ejakuliacija, bet tai gali būti sutvarkyta keičiant movos poziciją. Nors dirbtinis šlapimo sfinkteris yra labai efektyvus gydymo būdas, tačiau jis implantuojamas tik tada, kai kiti metodai neefektyvūs arba urologas nusprendžia jie yra netinkami.
DŠS yra brangi operacija, bet, atsižvelgiant į sunaudojamų įklotų, apsaugos čiužinių būtinų naudoti visą gyvenimą kainą, tada šis alternatyvus gydymo metodas pasiteisina ir atsiperka. DŠS paprastai nepatariama atlikti berniukams iki brendimo, atsižvelgiant į jų fizinius pokyčius.
Informacijos vertimas ir redagavimas finansuotas kaip projekto: „Gerosios patirties partnerystė tarp Lietuvos ir Norvegijos Spina Bifida ir Hidrocefalija asociacijų“ Nr. EEE-NVO-DSF-040 dalis.