Žmonėms su Spina Bifida diagnozuojamas daugelis ortopedinių deformacijų. Apie 30-50% vaikų turi įgimtas arba įgytas klubų dislokacijas. Taip pat, vaikams su mielomeningocele būdingi įvairios formos stuburo iškrypimai: skoliozė, kifozė, lordozė. Pas daugumą vaikų stuburo deformacijos yra neuroraumeninės ir išsivysto vaikystėje, apie 15% šių deformacijų gali būti įgimtos (Özek, Erol, Tamai, 2008).
Ortopedines deformacijas sąlygoja įgimtos skeleto anomalijos, raumenų silpnumas ir jėgos disbalansas, asimetrinis paralyžius, spastiškumas, patologiniai kaulų lūžiai („Mielomeningocelė: medicininiai, pedagoginiai ir socialiniai aspektai“, 2011).
Neurologinis pažeidimas taip pat lemia įvairias pėdų deformacijas. Virš 50% vaikų su mielomeningocele turi šleivapėdystę (talipes equinovarus). Esant šiai deformacijai, pėda būna pakrypusi į vidų horizontaliojoje plokštumoje (metatarso adductus komponentas), sagitalinėje plokštumoje kulnas pakilęs (equinus komponentas) ir padas įgaubtas dėl priekinės pėdos dalies palinkimo (cavus komponentas), frontalinėje plokštumoje pėda pasukta į vidų (varus komponentas). Pėda deformuojasi dėl netaisyklingos šokikaulio padėties virš kulnakaulio (1.2.2 pav.).
30% šios populiacijos vaikų turi calcaneus (calcaneovarus ar calcaneovalgus) deformaciją. Dažniausiai ji pasitaiko vaikams su L5-S1 lygio pažeidimu. Šita deformacija išsivysto, kai priekinis blauzdos (tibialis anterior) raumuo spastiškai susitraukia, o plantariniai fleksoriai (gastrocnemius/ soleus) būna paralyžiuoti (1.2.3 pav.).
![]() |
![]() |
1.2.2 pav. Talipes equinovarus deformacija (Erol, Tamai, 2008). |
1.2.3 pav. Calcaneovalgus deformacija (pėda fiksuota nenormalioje dorzileksijos padėtyje; šokikaulio valgus pakrypimas) (Erol, Tamai, 2008) |
Cavus deformacija būdinga vaikams su stuburo sakralinės dalies pažeidimais (1.2.4 pav.). Šios deformacijos priežastis – spastiškas priekinio blauzdos raumens ir pirštų lenkiamųjų raumenų susitraukimas. Deformacijos tipiškas požymis – sugnybę pirštai. Cavus deformacija dažnai progresuoja ir sukelia antrinį varus pėdos pakrypimą, nes dėl blauzdos tricepso paralyžiaus vaikas vaikštant aktyvina kojos nykščio ir ilguosius pirštų lenkiamuosius raumenis (Erol, Tamai, 2008).
![]() |
1.2.4 pav. Cavus deformacija (Erol, Tamai, 2008). |
Neurologinių ir ortopedinių defektų visuma: ryškios kojų ir pėdų deformacijos, ribotas judesys per blauzdinį pėdos ir pašokikaulinį sąnarius, raumenų silpnumas ar spastiškumas, jutimo sutrikimai neleidžia pėdai normaliai funkcionuoti ir labai apsunkina arba padaro neįmanomu vaikščiojimą.