Negalių neturintys vaikai dažniausiai pratinami naudotis tualetu ar puoduku būdami nuo 18 mėnesių iki dviejų metų amžiaus, o dviejų su puse metų amžiaus vaikai dažniausiai pratinami dienos metu.

Visi vaikai yra skirtingi, todėl svarbu stebėti jo / jos vystimosi ženklus, rodančius, kad jau laikas pratinti naudotis tualetu, pavyzdžiui, vaikas suvokia, kad šlapinasi ar tuštinasi, atsikelia sausomis sauskelnėmis, prašo pakeisti sauskelnes.

Į vaikų, turinčių Spina bifida, šlapimo pūslės ir žarnyno sulaikymą derėtų atkreipti dėmesį panašiu metu, o šlapimo pūslės veiklą reikėtų įvertinti dar kūdikystėje, siekiant išvengti inkstų pažeidimų. Tai reikėtų atlikti prieš pratinant naudotis tualetu ir esant tinkamam sulaikymo valdymui.

Vaiko, turinčio Spina bifida, pratinimas naudotis tualetu gali gerokai skirtis. Labai dažnai nervų kelių, kurie valdo šlapimo pūslės ir žarnyno funkcijas ir skatina pojūčius, pažeidimas reiškia, kad nepavyks išmokti kontroliavimo įprastu būdu.

Mokyti naudotis tualetu pradėkite, kai vaikas sulauks 2 metų. Tualetas turėtų būti patogus ir nepažeisti spaudžiamų vietų (sėdmenų odos ir išorinės šlaunų pusės).

Spina bifida turinčiam mažam vaikui gali būti sunku išlaikyti pusiausvyrą sėdint. Puodukas ar tualetas turėtų būti su patogia ir atramą suteikiančia sėdyne, užtikrinančia stabilų ir saugų sėdėjimą. Jei reikia, įtaisykite skersinius ar pan., už kurių vaikas galėtų prisilaikyti, kad išlaikytų viršutinės kūno dalies pusiausvyrą. Vaiko pėdos turi būti tvirtai atremtos į grindis ar dėžę / kaladėlę. Ergoterapeutas gali patarti dėl įrangos, jei vaikui sunku išlaikyti pusiausvyrą sėdint.

Vaiką, kuriam taikoma švari intermituojanti kateterizacija, taip pat galima skatinti šlapintis sėdint ant tualeto, nors tai ne visada yra būtina. Svarbu toliau laikytis kateterizavimo režimo.

 

Tuštinimosi mokymas

Mokant tuštintis siekiama išlavinti įprotį kiekvieną dieną maždaug tuo pačiu metu atpalaiduoti sutraukiamuosius raumenis ir pašalinti didelį kiekį išmatų vienu metu. Neleiskite išsivystyti vidurių užkietėjimui. Idealiu atveju išmatos turėtų būti kietos ir susiformavusios.

Atkreipkite dėmesį į tai, kada vaikas tuštinasi dienos metu, ir gal pavyks pastebėti tam tikrą režimą. Žarnyno veikla suaktyvėja po valgių, ypač po pusryčių. Pasodinkite vaiką ant tualeto ir paraginkite lengvai stumti žemyn.

Tai galite paskatinti pakutendami vaiką, kad jis pradėtų juoktis, arba duodami pusti kokį nors pučiamą žaislą (tik ne balionus ir tik su priežiūra), gravitacijos poveikis taip pat padės. Net jei iš pradžių tai ir neduoda jokių rezultatų, toliau sodinkite vaiką ant tualeto po dienos  valgių. Tačiau neleiskite jam / jai sėdėti ant tualeto ilgiau nei 5 minutes.

Visose programose nurodoma sėdėti ant tualeto net jei nejaučiamas noras tuštintis. Jei ankstyvoje vaikystėje tai tampa normalia kasdienės rutinos dalimi, didelė tikimybė, kad ateityje dėl to nekils didelių problemų. Jei ši programa nepadeda, kreipkitės pagalbos į savo konsultantą. Raginkite vaiką kuo švariau apsivalyti ir apsirengti.

 

Informacijos vertimas ir redagavimas finansuotas kaip projekto: „Gerosios patirties partnerystė tarp Lietuvos ir Norvegijos Spina Bifida ir Hidrocefalija asociacijų“ Nr. EEE-NVO-DSF-040 dalis.