Beveik visais atvejais, žmonių su Spina Bifida nugaros smegenys yra prisitvirtinusios savos galine dalimi – „fiksuotos“ nugaros smegenys (angl. tethered cord). Smegenų dangalai paprastai yra išplonėję ir gali įtrūkti. Negydant įtrūkimų jie epitelizuojasi, randėja ir dėl šios priežasties dar labiau spaudžia nugaros smegenis. Kliniškai šis sindromas pasireiškia progresuojančia skolioze ir juosmenine lordoze, apatinių galūnių silpnumu arba spastiškumu, šlapinimosi funkcijos pablogėjimu ir kt. (Tecklin, 2008).

“Fiksuotos” nugaros smegenys reiškia, kad sutrikdomas jų judrumas nugaros smegenų kanale. Nugaros smegenų judrumą smegenų kanale gali apriboti dvi priežastys: tiesioginis nugaros smegenų prisitvirtinimas prie stuburo kanalo kietojo dangalo ir Filium terminale elastingumo praradimas. Filium terminale (galinis siūlas) – tai pluoštas viskoelastinių skaidulų, kurios nutįsta nuo nugaros smegenų apatinės dalies (conus medulare) ir prisitvirtina prie stuburo kanalo kietojo dangalo. Dėka savo elastingumo šis darinys užtikrina nugaros smegenų judrumą stuburui lenkiantis ar tiesiantis.

“Fiksuotos” nugaros smegenys išsivysto praktiškai visiems vaikams per kelis mėnesius po MMC defekto sutvarkymo operacijos, tačiau tik maždaug trečdaliui iš jų išsivysto “fiksuotų” nugaros smegenų sindromas, t.y. klinikiniai požymiai: sensomotoriniai sutrikimai kojose, pasireiškiantys vaikščiojimo sunkumais, sfinkterių disfunkcija, pasireiškianti šlapimo nelaikymu ir vėluojančiu higieninių įgūdžių atsiradimu, trofinių opų atsiradimas kojose, deformacijų atsiradimas kojose ir stubure, ryškėjanti skoliozė. Simptomai gali išryškėti bet kuriame amžiuje, ypač spartaus vaiko augimo metu. Mokykliniame ir vyresniame amžiuje vienas būdingiausių “fiksuotų” nugaros smegenų sindromo simptomų yra skausmas.

Fiksacija šalinama chirurgiškai. Atliekama nugaros smegenų atlaisvinimo operacija. Dėl “fiksuotų” nugaros smegenų operuojama apie 34% vaikų. Nežiūrint kaip sėkmingai atliekama operacija, yra tikimybė, kad nepageidaujama nugaros smegenų fiksacija gali pasikartoti. („Mielomeningocelė: medicininiai, pedagoginiai ir socialiniai aspektai“, 2011)