Clean Intermittent Self-Catheterisation (CIC)

Švari intermituojanti (protarpinė) kateterizacija (toliau CIC) – šlapimo pūslės ištuštinimo procedūra, kuri atliekama tam tikrais intervalais. Procedūros metu kateteris (plastikinis vamzdelis) lėtai įvedamas pro šlaplės angą į šlapimo pūslė iki tol, kol nepradeda bėgti šlapimas. Slaugytoja gali apmokyti jus savarankiško kateterizavimo atlikimo technikos. CIC procedūros metu svarbu laikytis higienos reikalavimų.

CIC procedūrai naudojami kateteriai būna skirtingų rūšių. Užsienyje yra plačiai paplitę hidrofiliniai kateteriai (pvz., EasiCath®). Tokie kateteriai padengti polivinilpirolidonu (PVP), kuris sureagavus su vandeniu, virsta slidžiu lubrikantu. Lietuvoje dažniausiai naudojami nelatono kateteriai be lubrikanto. Tokiu atveju prieš įvedant kateterį būtina jį sutepti lubrikantu. Lubrikantas palengvina kateterio įvedimą ir sumažina kateterio ir šlaplės trintį.

Kateterius CIC procedūrai galima įsigyti vaistinėse. Nuo 2016 m. spalio 11 d. šlapimo pūslės kateteriai įtraukti į Kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių sąrašą. Esant šlapimo nelaikymui ar susilaikymui (R32, R33), išrašoma iki 150 vienetų nelatono kateterių per mėnesį.

Dažniausiai kateteriai skirti vienkartiniam naudojimui. Tačiau, esant poreikui, paprasti nelatono kateteriai gali būti panaudojami ne vieną kartą. Tokiu atveju po kiekvieno naudojimo kateterį reikia praplauti tekančiu vandeniu, su servetėle nusausinti ir padėti į švarų popierinį maišelį. Kateterį ir maišelį būtina keisti mažiausiai vieną kartą per savaitę.

Remiantis šlapimo sistemos ištyrimo duomenimis, gydytojas-urologas nustato, kiek kartų dienoje jums reikia kateterizuotis. Kateterizavimo procedūrų skaičius gali varijuoti nuo 1 k./dieną vieniems, iki 4-6 k./per dieną kitiems.

Jeigu jūsų vaikui reikalinga kateterizacija buvimo mokykloje metu, įsitikinkite, kad mokykloje yra sudarytos tinkamos sąlygos šiai procedūrai atlikti.Taip pat įtraukite tai į mokyklos sveikatos priežiūros veiklos planą, jei toks yra. Konsultuokitės su profesionalais, pavyzdžiui, su urologijos specializaciją turinčiu slaugytoju, mokyklos visuomeninės sveikatos specialistu, socialiniu darbuotoju.

Procedūra

Reikalingų priemonių sąrašas:

  • Kateteriai
  • Veidrodėlis (moterims)
  • Lubrikantas/ nuskausminantis gelis
  • Vienkartinės servetėlės ar drėgnos servetėlės kūdikiams
  • Neparfumuotas muilas (parfumuotas gali sukelti dirginimą)
  • Rankšluostis, skirtas tik katerizavimo procedūrai atlikti
  • Šlapimo surinkimo konteineris
  • Grindų apsauga

Procedūros metu būtina laikytis higienos reikalavimų!

Moterys

Susirinkite visas reikiamas priemones. Nuvilkite drabužius. Švelniai apiplaukite išorinius lyties organus nuo priekio išangės kryptimi. Naudokite vienkartines servetėles ir muilą arba drėgnas servetėles kūdikiams. Kruopščiai nusiplaukite rankas, nusausinkite jas rankšluosčiu ar popieriniais rankšluosčiais. Išimkite kateterį iš pakuotės, jeigu reikia, sutepkite lubrikantu ar sudrėkinkite vandeniu (priklausomai nuo kateterio rūšies). Stenkitės neliesti rankomis kateterio galo. Lėtai įveskite kateterį pro šlaplės angą į šlaplę ir šlapimo pūslę. Kitas kateterio galas turi būti nuleistas į klozetą arba į šlapimo surinkimo konteinerį. Nustojus tekėti šlapimui, iš lėto patraukite kateterį atgal. Jei šlapimas vėl pradeda tekėti, palaukite, kol nustos, ir tik tada lėtai ištraukite kateterį. Panaudotą kateterį išmeskite. Jeigu jus naudojate tą patį kateterį kelis kartus, praplaukite jį tekančiu vandeniu, su servetėle nusausinkite ir padėkite į švarų popierinį maišelį ar dėžutę.

Vyrai

Susirinkite visas reikiamas priemones. Nuvilkite drabužius. Nuplaukite rankas. Toliau nuplaukite varpą, atitraukite apyvarpę ir vėl švariai nuplaukite. Atsargiai nusausinkite rankas ir varpą vienkartinėmis servetėlėmis. Laikydami varpą stačiai, švelniai atitraukite apyvarpę ir iš lėto įveskite kateterį. Stenkitės neliesti rankomis kateterio galo. Nustojus tekėti šlapimui, iš lėto patraukite kateterį atgal. Jei šlapimas vėl pradeda tekėti, palaukite, kol nustos, ir tik tada lėtai ištraukite kateterį. Užtraukite apyvarpę. Panaudotą kateterį išmeskite. Jeigu jus naudojate tą patį kateterį kelis kartus, praplaukite jį tekančiu vandeniu, su servetėle nusausinkite ir padėkite į švarų popierinį maišelį ar dėžutę.

Naudingos rekomendacijos

Venkite vidurių užkietėjimo, kai žarnynas tuščias, lengviau atlikti šlapimo pūslės kateterizacija. Vidurių užkietėjimo profilaktikai valgykite daug ląstelienos turinčių maisto produktų, laikykitės sveikos mitybos patarimų ir principų. Užkietėjus viduriams, žarnyno turinys spaudžia šlapimo pūslę, dėl ko gali atsirasti šlapimo nutekėjimai tarp kateterizavimo procedūrų. Įsidėmėkite! Norint išvengti vidurių užkietėjimo ir šlapimo takų infekcijų, reikia gerti po 8 stiklines vandens per dieną.

Jeigu planuojate išvyką, nepamirškite pasiimti su savimi pakankamą kateterių kiekį. Jei keliaujate lėktuvu, įsidėkite kateterius į rankinį bagažą, nes kartais pagrindinis bagažas gali vėluoti ir net visai dingti.

Galimos komplikacijos

Jeigu jūsųšlapimas tapo drumstas, su nuosėdomis, tai gali būti šlapimo takų infekcijos požymiai. Staiga jus galite pajusti negalavimą, gali skaudėti galvą, pakilti temperatūra. Infekcija gali sąlygoti šlapimo nutekėjimą tarp kateterizavimo procedūrų.

Atsiradus tokiems simptomams, reikia kuo skubiau atlikti šlapimo pasėlio tyrimą ir kreiptis į gydytoją. Dažniausiai skiriamas gydymas antibiotikais. Taip pat reikia gerti daug skysčių – maždaug po vieną stiklinę kas valandą. Geriausiai gerti spanguolių sultis, nes jos sumažina šlapimo takų infekcijos riziką. Tačiau, spanguolių sultys nerekomenduojamas žmonėms, vartojantiems kraują skystinančius vaistus. Ligos metu katerizuokitės dažniau!

Skausmas katerizavimo metu

Pradėjus taikyti CIC procedūrą, jus galite jausti nedidelį skausmą, kuris su laiku praeina savaime. Kitais atvejais skausmas katerizavimo metu gali byloti apie šlapimo takų infekciją. Jeigu skausmas išlieka, o ant kateterio jus pastebėjote kraują, nedelsiant kreipkitės pas gydytoją.

Kraujas šlapime

Kraujas šlapime gali atsirasti dėl šlaplės gleivinės mikrotraumų kateterio įvedimo metu. Jeigu jus kruopščiai ir atsargiai atliekate CIC procedūrą (naudojate lubrikantą, laikotės higienos reikalavimų), po kelių dienų kraujo priemaišos šlapime išnyksta. Priešingu atveju patariame kreiptis į gydytoją. 

Informacijos vertimas ir redagavimas finansuotas kaip projekto: „Gerosios patirties partnerystė tarp Lietuvos ir Norvegijos Spina Bifida ir Hidrocefalija asociacijų“ Nr. EEE-NVO-DSF-040 dalis.