Hidrocefalija (liet. Vandenė) – anormalus cerebrospinalinio skysčio (likvoro) susikaupimas kaukolės ertmėje. Esant hidrocefalijai, išsiplečia galvos smegenų skilveliai, dėl ko spaudžiamos galvos smegenų struktūros, didėja galvospūdis.

Kiek vaikų serga šia liga, tiksliai nėra žinoma. Manoma, kad tai gali būti 0,5 – 1,6 atvejo tūkstančiui gimusių vaikų.

Istoriškai galvos smegenų vandenė skirstoma į susisiekiančią ir nesusisiekiančią. Susisiekianti – tai tokia smegenų vandenės rūšis, kai sutrinka smegenų skysčio absorbcija voratinklinio dangalo granuliacijose. Susisiekimas tarp atskirų smegenų skilvelių sistemos dalių išlieka, todėl išsiplečia visi smegenų skilveliai. Kai dėl smegenų skysčio nutekėjimo obstrukcijos skilvelių sistemoje išsiplečia tik kai kurie smegenų skilveliai, būna nesusisiekianti vandenė.

Pagal patofiziologinę klasifikaciją smegenų vandenė skirstoma į obstrukcinę ir absorbcinę. Obstrukcinė yra nesusisiekiančios, o absorbcinė – susisiekiančios sinonimai.

Susirgus smegenų vandene skilveliai laipsniškai didėja ir plečiasi, tačiau tas procesas gali stabilizuotis ir susidaryti pusiausvyra tarp smegenų skysčio gamybos ir absorbcijos. Tokia vandenė, kai šis procesas stabilizuojasi, ir nėra padidinto vidinio kaukolės slėgio požymių, vadinama kompensuota. Kai atsiranda padidinto vidinio kaukolės slėgio požymiai ir progresuojančiai plečiasi skilveliai, vystosi nekompensuota vandenė. Tai būklė, kai būtinas skubus gydymas.

Vandenė dar skirstoma pagal laiką, kada ji pasireiškė: kai gimstama su smegenų vandene, ji vadinama įgimta, o kai susergama po gimimo – įgyta. Nei vienas iš šių terminų nenurodo vandenės priežasties, be to tas pats etiologinis faktorius gali sukelti ir įgimtą ir įgytą vandenę (http://www.neurochirurgas.lt)